Orchid Awards 2017 – 2018

Pippin – Orchid Wins:

Excellence in Costume Design – Dora Slyder
Excellence in Choreography – Alex Farmer, Julia Gallenstein, Gillian Howard, Bobby Jo Swearingen
Excellence in Dance Execution – The Cast
Excellence in Ensemble – Glenna Knapp and Cast
Excellence in Direction – Glenna Knapp
Excellence in Musical Theatre Performance – Dylan Van Camp
Excellence in Musical Theatre Performance – Maggie Shannon
Excellence in Musical Theatre Performance – Alexa Mueller

Pippin – Orchid Nominations:

Excellence in House – Kay Hasty
Excellence in Orchestral Performance – Jack Hasty
Excellence in Producing – Gregory Carl Smith
Excellence in Stage Management – Jamie Cawood, Sydney Miller
Excellence in Musical Direction – Jack Hasty
Excellence in Set Design – Glenna Knapp
Excellence in Light Design – Mackenzie Slyder
Excellence in Light Execution – Vincent Eldridge, Mitchell McManis and Ava Swearingen
Excellence in Overall Performance Quality – Glenna Knapp and Cast
Excellence in Overall Technical Quality – Gregory Carl Smith and Crew
Excellence in Other – Charlie Rader
Excellence in Other – Brighton Hummer
Excellence in Musical Theatre Performance – Paige O’Donnell
Excellence in Musical Theatre Performance – Max Shilling

Cabaret – ACT Orchid Wins:

Excellence in Properties – Jae Liles
Excellence in Costume Design – Bobby Jo Swearingen
Excellence in Light Design – Gregory Carl Smith
Excellence in Program Art – Peter Sexton
Excellence in Program – Kay Bolin
Excellence in House – Becky Giver, Peggy Goodwin, Marjorie Wilson
Excellence in Choreography – Marjory Clegg
Excellence in Other (Hospitality) – Barb Siciliano, Jim Siciliano, and Christina Siciliano
Excellence in Musical Theatre Performance – Pia Rader
Excellence in Musical Theatre Performance – Bonnie Emmer
Excellence in Musical Theatre Performance – John Sloan
Excellence in Musical Theatre Performance – Dave Marcus

Cabaret – Orchid Nominations:

Excellence in Dance Execution – The Kit Kat Dancers
Excellence in Dance Execution – The Cast
Excellence in Makeup – Maggie Bruns
Excellence in Producing – K Buckler
Excellence in Light Execution – Scott Hewitt, Jim Frasier, Gregory Carl Smith, Chris Lee, Vincent Eldridge
Excellence in Direction – Pat Furterer
Excellence in Lobby Display – Nancy Sullivan
Excellence in Overall Technical Quality – K Buckler and Crew
Excellence in Set Design – Dave Welsh
Excellence in Orchestral Performance – The Orchestra
Excellence in Vocal Quality – The Cast
Excellence in Musical Theatre Performance – Peyton Hahn
Excellence in Musical Theatre Performance – Charlie Rader

9 to 5 The Musical – ACT Orchid Wins:

Excellence in Set Design – Micheal Kiser
Excellence in Stage Management – Fran Uecker
Excellence in Properties – Jae Liles
Excellence in Choreography – Marjory Clegg
Excellence in Producing – Kate Arnold
Excellence in Musical Theatre Performance – Mary Vosseberg
Excellence in Musical Theatre Performance – Jodi Zerbe
Excellence in Musical Theatre Performance – Megan Archibald
Excellence in Musical Theatre Performance – T. Edison Morris III

9 to 5 The Musical – Orchid Nominations:

Excellence in House – K. Buckler, Ray and Kathy Karle, Carissa Sloan, Norma Beaulieu
Excellence in Light Design – Bob Kessler
Excellence in Dance Execution – The Tap Dancers in “One of the Boys”
Excellence in Program – Peggy Goodwin and Carissa Sloan
Excellence in Set Décor – Bobby Jo Swearingen
Excellence in Lobby Display – Denise Schnieders and Christina Siciliano
Excellence in Direction – Denise Schnieders
Excellence in Special Effects – Charlie Rader
Excellence in Ensemble – Denise Schnieders and Cast
Excellence in Musical Theatre Performance – Brett Parr
Excellence in Musical Theatre Performance – Stephanie Sams
Excellence in Musical Theatre Performance – Terry Neack

Don’t Drink the Water – ACT Orchid Wins:

Excellence in Set Design – Micheal Kiser
Excellence in Program – Peggy Goodwin and Carissa Sloan
Excellence in Acting in a Play – Alex Ross
Excellence in Acting in a Play – Charlie Rader
Excellence in Acting in a Play – Cathy Alter

Don’t Drink the Water – Orchid Nominations:

Excellence in Program Art – Peter Sexton
Excellence in Set Décor – Bobby Jo Swearingen
Excellence in Light Design – Gregory Carl Smith
Excellence in Costumes – Carissa Sloan
Excellence in Properties – Jae Liles
Excellence in Lobby Display – Christina Siciliano, Barb Siciliano, and Jim Siciliano
Excellence in Acting in a Play – Morgan Carter
Excellence in Acting in a Play – Matt Lovell
Excellence in Acting in a Play – Joel Lind
Excellence in Acting in a Play – Tom Caruso

Don’t Drink the Water – OCTA Awards for the excerpt presented at the SW Regional Festival:

Merit in Acting – Morgan Carter as Susan Hollander
Merit in Acting – Alex Ross as Axel Magee
Merit in Costuming – Carissa Sloan
Merit in Directing – John Sloan
Excellence in Acting – Micheal Kiser as Father Drobney
Excellence in Ensemble – The Cast of Don’t Drink the Water
Outstanding in Acting – Cathy Alter as Marion Hollander
Outstanding in Acting – Joel Lind as Walter Hollander

Comments are closed